BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ

Lisans

Program Hakkında

Türkiye, gerek tarihsel arşiv ve kütüphane birikiminin zenginliği gerekse büyüyen ekonomik ve sosyal yapısıyla bilgi ve belge yönetimi alanında istihdam edebileceği nitelikli bir uzman kadroya ihtiyaç duymaktadır. Bölümümüz, uzman yönetici kadrosunun yetişebilmesi için araştırma yapabilecek bilgi alt yapısına sahip, tarihsel bilgi kaynaklarını modern araştırma araçlarıyla kullanabilen ve her tür bilgi kaynağını düzenleme ve yararlandırmaya hazır hale getirebilen nitelikli bilgi ve belge yöneticilerini sahaya kazandırarak yüksek eğitim ve öğretim standartları ile alanında aranılan, imajı ve saygınlığı yüksek bireyleri mesleğe hazırlamaktadır.

Medeniyet'te Bilgi ve Belge Yönetimi Okumak Size Ne Kazandırır?

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Lisans Programı’nı tercih eden öğrenciler;

Bilgi ve belge yönetimi için gerekli teorik bilgi alt yapısına sahip olan ve bu birikimini, uygulama esnasında karşılaştığı sorunları analiz edip çözüm üretmede ve değişime hızla ayak uydurabilmede kullanabilen araştırmacılar ve yöneticiler olarak bilgi ve belge biliminin geleceğine yön vermek üzere eğitilmektedirler.

İş İmkanları ve Çalışma Alanları 

Mezun öğrencilerimiz çok çeşitli alanlarda iş imkanlarına sahiptir.

Mezunlarımız;

  • Özel sektör ve kamuda yer alan kütüphane ve arşiv gibi her türlü bilgi merkezlerinde uzman olarak çalışabilme şansları vardır.
  • Belediye ve okul kütüphanelerinde görev alabilirler.
  • Müze yönetiminde görev alabilirler.
  • Pek çok alanda araştırmacı olarak çalışabilirler.
  • Üniversitelerde akademik çalışmalarını sürdürebilirler.